20 lat WTZ PSONI Koło w Świdniku

20 lat temu 8 czerwca 1998r. odbyło się oficjalne otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świdniku. Warto podkreślić, iż owym czasie istniało niewiele form wsparcia i rehabilitacji skierowanych do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Świdnicka placówka powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wieloletnim staraniom ówczesnej przewodniczącej świdnickiego Koła PSOUU Pani Mirosławie Greli oraz rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną zrzeszonych w Stowarzyszeniu. Przyczółkiem dla uruchomienia WTZ była ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz umowa zawarta z Wojewódzkim Ośrodkiem Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Była to pierwsza placówka rehabilitacji zawodowej w powiecie świdnickim, a jednocześnie jedna z pierwszych w kraju. Uczestnicy rehabilitacji w WTZ brali udział w pionierskiej formule zajęć, jaką była w owym czasie terapii zajęciowa. Oprócz zajęć ogólnousprawniających oraz rozwijania umiejętności społecznych znalazła się również rehabilitacja zawodowa. Dawała ona nadzieję na późniejsze podjęcie pracy w zakładzie aktywności zawodowej lub w zakładzie pracy chronionej. Początkowo w zajęciach w WTZ korzystało 30 osób niepełnosprawnych. Zajęcia odbywały się w 5 pracowniach tematycznych. Z czasem powstawały 3 kolejne pracownie. Placówka umożliwiała uczestnictwo w grupach zainteresowań, które pozwalały na rozwijanie pasji i zainteresowań. Wśród nich znalazła się grupa przyrodnicza, poetycka, sportowa, wędkarska, rowerowa, redaktorska oraz grupy artystyczne. Uczestnicy grupy teatralnej oraz wokalnej brali udział w licznych przeglądach, festiwalach i konkursach w kraju i za granicą. Nasza placówka chętnie nawiązywała współpracę z innymi placówkami integrując w ten sposób środowisko osób z niepełnosprawnością. Była to również okazja dla wymiany doświadczeń i metod pracy. Nie do przecenienia jest wkład działalności Warsztatu dla poprawy wizerunku osób z niepełnosprawnością intelektualną, a przede wszystkim przełamania wielu krzywdzących stereotypów na temat tego, czym jest niepełnosprawność. Poprzez liczne inicjatywy takie jak choćby działalność wydawnicza, zaczęto promować problematykę osób z niepełnosprawnością. Działalność świdnickiego WTZ stanowiła wzór dla nowo powstających placówek.
Z tej okazji 21 czerwca br. na terenie ogrodu przy siedzibie PSONI Koło w Świdniku, zorganizowany został oficjalny Jubileusz XX-lecia WTZ PSONI. Udział w nim wzięli uczestnicy WTZ i ich rodziny, kadra, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością. Wśród gości znaleźli się: Burmistrz Miasta Świdnik- Pan Waldemar Jackson, Starosta Powiatu Świdnickiego - Pan Dariusz Kołodziejczyk, Członek Zarządu Powiatu- Pan Leszek Czechowski, przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdniku: Dyrektor - Pani Iwona Maluga, Pani Agnieszka Kulisz, Pani Agnieszka Kusy, Dyrektor Lubelskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - Pan Jerzy Dębski, Przedstawiciele LFON-SW w Lublinie i wiele innych osób. 
Liczne gratulacje oraz słowa pochwały dla działalności Warsztatu na przestrzeni 20-lat otrzymały Przewodnicząca świdnickiego Koło PSONI - Pani Iwona Ratajczak oraz Kierownik WTZ - Pani Wiesława Staszczak. Szczególnym dowodem uznania było odznaczenie WTZ PSONI Koło w Świdniku honorowym wyróżnieniem „Amicus Civitatis” (Przyjaciel Miasta) przez Burmistrza Miasta Świdnik.
Imprezę uświetniły występy grup artystycznych WTZ. Wystąpiła grupa wokalna "Ach To My", grupa teatralno- taneczna "Motyle" oraz poetycka "Pleyada". Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do zwiedzenia pracowni oraz na wystawę prac wykonanych przez uczestników WTZ. Przygotowany został również poczęstunek, nie zabrakło także jubileuszowego tortu. 
Tekst przygotowała
grupa redaktorska.










































Komentarze