Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej biorą udział w zajęciach terapeutycznych realizowanych w naszych ośmiu pracowniach:
Pracownia Stolarska:
Podczas terapii zajęciowej zarówno w tej jak i pozostałych pracowniach WTZ, uczestnicy nabywają umiejętności takich jak współdziałanie w grupie oraz uczą się samodzielnej pracy. Specyfika pracowni stolarskiej pozwala im codziennie doskonalić takie cechy jak wytrwałości i zaangażowania, dbałości o narzędzia, dbałości o porządek oraz estetykę wykonywanych prac. Podczas zajęć uczą się wykonywania prostych prac stolarskich oraz posługiwania się w poprawny sposób narzędziami. Program pracy dostosowany jest do indywidualnych programów rehabilitacji każdego z uczestników zajęć w danej pracowni. Zajęcia są dostosowane do potrzeb i możliwości każdego z z nich. Ponadto uczestnicy zarówno w tej jak i w pozostałych pracowniach mają bezpośredni kontakt z własnoręcznie wykonywanymi przedmiotami oraz szansę obserwacji kolejnych etapów powstawania danego wytworu. Jest to wartość dodana będąca źródłem satysfakcji i zadowolenie z własnej pracy oraz możliwość aby nabrać wiarę we własne możliwości.
Pracownia Ceramiczna:
Plan terapii w tej pracowni skupiony jest wokół pracy z gliną. Uczestnicy warsztatów w tej pracowni mają do dyspozycji szeroki wachlarz działań w ramach tego medium. Podczas terapii przyswajają umiejętności i techniki wykorzystywania tego materiału. Jest to miedzy innymi: lepienie, formowanie, szkliwienie i malowania ceramiki oraz posługiwanie się narzędziami. Nieodzownie praca ta łączy się z dbałością o estetykę wykonywanych prac. Uczestnicy maja możliwość projektowania wyborów oraz podejmowania samodzielnych decyzji artystycznych. Ma to za zadanie rozwinięcie poprzez twórczość takich cech jak samodzielność, kreatywność oraz konsekwencji w swoim działaniu. Praca realizowana jest zarówno indywidualnie jak również grupowo.
Pracownia Artystyczna Witrażu:
Pracownia Artystyczna Witrażu to miejsce w którym niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kolorowe szkiełka ożywają i nabierają kształtów. Pracownia ta to również miejsce w którym Uczestnicy zaznajamiają się z technikami m.in.: wykonywania witrażu metodą Tiffaniego, wykonywania przedmiotów techniką fusingu czy mozaiki ze szkła. Przyswajają również umiejętności korzystania z narzędzi oraz obróbki szkła. Owocami tych wysiłków są: drobne naczynia, mozaiki, witraże, przedmioty użytkowe, biżuteria.
Pracownia Gospodarstwa Domowego:
Celem terapii w tej pracowni jest rozwijanie i doskonalenie u Uczestników życiowej zaradności oraz umiejętności samodzielnego przegotowania posiłku. Uczestnicy uczą się codziennych czynności takich jak: podstaw gospodarowania pieniędzmi podczas dokonywania codziennych zakupów, przygotowania posiłków, zasad zdrowego żywienia, umiejętności bezpiecznego posługiwania się narzędziami i sprzętami kuchennymi, dbałości o higienę i bezpieczeństwo pracy.
Pracownia Plastyczna:
Arteterapia w tej pracowni korzysta z różnorodnych technik plastycznych. Uczestnicy w oparciu o podstawowe techniki rysunkowe i malarskie nabywają umiejętności posługiwaniem się nimi na różnorodnych płaszczyznach. Nabywają również wiedzę oraz umiejętności potrzebną do wykonywania batiku, posługiwania się techniką decoupage, tworzenia biżuterii oraz okolicznościowych dekoracji. Poprzez codzienne działania kształtowane są również umiejętności takie jak: posługiwania się narzędziami, kolorem, komponowania rysunku na płaszczyźnie, samodzielność, kreatywności oraz podnoszona jest koordynacja i sprawność manualna.
Pracownia Umiejętności Społecznych i Technik Audio Wizualnych.
Głównym celem tej pracowni jest nauka osób niepełnosprawnych pełnego, aktywnego, wartościowego i maksymalnie niezależnego uczestnictwa w życiu społecznym. Poprzez codzienne zadania kształtowana jest społeczna zaradność, samodzielność oraz umiejętność współżycia społecznego. Terapia ma za zadanie wpłynąć na zmianę u Uczestników postawy z "mnie się należy" na "mogę dać z siebie coś innym". Plan terapii przewiduje również nabycie przez Uczestników umiejętności wykorzystania i obsługi sprzętu audio- video będący do stałej dyspozycji, są to: aparaty cyfrowe, kamera. Przyswajają również podstawowe umiejętności z zakresu obróbki cyfrowej zdjęć, zapisu i kopiowania plików. Do realizowanych w toku zajęć należą również: przygotowywanie sprawozdań, dokumentacji fotograficznej oraz artykułów o wydarzeniach z życia warsztatów (imprez i wyjazdów w których uczestniczyli nasi podopieczni). Wśród codziennych zadań znajduje się również redagowanie i przygotowania informacji do "Kartki z kalendarza"- czyli codziennej porcji wiadomości o świecie i wydarzeniach takich jak imieniny, rocznice, dzień roku czy prognoza pogody pogody itp.
Dodatkowo pracownia ta odpowiada również za prowadzenie tego bloga.
Dodatkowo pracownia ta odpowiada również za prowadzenie tego bloga.
Pracownia Krawiecka:
Pracownia krawiecka w WTZ to miejsce w którym uczestnicy warsztatów nabywają tak przydatnej umiejętności posługiwania się igła i nitką. Poznają też tajniki obsługi maszyny do szycia. Tu także dowiadują się jak dobierać materiały i nici aby uzyskać najlepszy efekt do realizacji zamierzonego celu. Na bazie tej wiedzy samodzielnie wykonują przedmioty takie jak torby, dekoracyjne aplikacje, poszewki, wyszywają i haftują wzory, a także tworzą prace z dziedziny tkaniny artystycznej.
Pracownia Poligraficzno- Introligatorska:
Jest to najbardziej skomputeryzowana pracownia w naszych warsztatach. Podopieczni w tej pracowni zaznajamiają się z tajnikami obsługi sprzętu komputerowego oraz programów takich jak: edytory tekstu oraz programów do tworzenia grafiki wektorowej. Rozwijają umiejętności z zakresu pisania i czytania, korzystania z Internetu, wykonywania prezentacji multimedialnych. To właśnie w tej pracowni powstają okolicznościowe dyplomy, zaproszenia, wizytówki.
Komentarze
Prześlij komentarz