12 grudnia o godz. 14:00, w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Pracownika Kultury.
Jak co roku święto to jest również okazją do przyznania nagród artystycznych przez władze miejskie po zaopiniowaniu przez Społeczną Radę Kultury.
W tym roku wręczono je w trzech kategoriach:
- W uznaniu za całokształt działalności – Pani Apolonii Tobole, współzałożycielce Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Świdniku, inicjatorce plenerów dla malarzy amatorów oraz uczestniczce licznych wystaw malarskich.
- Za upowszechnianie kultury oraz osiągnięcia w twórczości i działalności artystycznej – Pani Beacie Golacik, poetce pod pseudonimem Kalina Kowalska, nauczycielce w PECEZ w Świdniku. Wydała ona cztery tomiki poezji a swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi poetami i młodzieżą, prowadząc warsztaty literackie.
- Za osiągnięcia w twórczości i działalności artystycznej oraz upowszechnianie kultury – Grupie Wokalnej „Ach To My” WTZ PSOUU Koło w Świdniku, w obecnym składzie: Anna Kalita, Monika Biszkont, Barbara Pietraś, Kinga Wawer oraz Agnieszka Zając. Założycielem i opiekunem zespołu jest psycholog WTZ Pani Dorota Kowalczuk-Wałęga a już od półtora roku przy aranżacji muzyczno-wokalnej współpracuje Pan Dariusz Tokarzewski z zespołu „VOX”.
Grupa debiutowała w maju 2004 roku na Wiosennym Przeglądzie Piosenki w ramach Festynu Integracyjnego z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, którego organizatorem było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdniku i już od dziewięciu lat bierze aktywny udział w regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach i festiwalach. Zespół otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia m.in. w Międzynarodowym i Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki, Teatru i Plastyki w Łęcznej, Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Poniatowej, Prezentacjach Artystycznych Osób Niepełnosprawnych „Szukamy Siebie” w Kozienicach, Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” w Biszczy czy Międzynarodowych Spotkaniach z Piosenką Nieprzetartego Szlaku w Lublinie.
Grupa Wokalna „Ach To My” podczas uroczystości wkonała trzy utwory: „Zielona miłość” (słowa i muzyka Dariusza Tokarzewskiego), „Prośba o miłość” (Iwony Niedzielskiej) oraz „Daj nam” ( słowa ksiądz Jan Twardowski, muzyka Dariusz Tokarzewski).
Ponadto zostały wręczone również stypendia artystyczne. Są one przyznawane uczniom gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i absolwentom, którzy nie ukończyli dwudziestego roku życia.
W tym roku otrzymali je uczestnicy Teatrzyku Puk Puk: Natalia Beret, Paulina Dziachan, Monika Kowalczyk, Aleksandra Romanowicz, Weronika Romanowicz, Lena Różańska, Marek Staniak, Klaudia Winiarczyk i Anna Żurek. Grupa znana jest z wielu ciekawych spektakli, a w bieżącym roku m.in. zwyciężyła na IX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „INNY” w Krośnie oraz zajęła II miejsce na XIX Zamkowych Spotkaniach Teatralnych „Laur Złotego Krogulca”.
Okolicznościowe podziękowania otrzymali także pracownicy instytucji kultury z naszego miasta. W ich imieniu odebrali je dyrektorzy Miejskiego Ośrodka Kultury, Spółdzielczego Ośrodka Kultury oraz Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.
Ostatnim akcentem uroczystości był występ Macieja Olechnowicza i Tomasza Dąbrowskiego, w krótkim recitalu muzycznym.
Dorota Kowalczuk-Wałęga
Zdjęcia wykonał: Michał Majewski
Komentarze
Prześlij komentarz