Goście z Białorusi w WTZ PSOUU Koło w Świdniku

W dniach 17-21 marca 2014 roku Warsztat Terapii Zajęciowej PSOUU Koło w Świdniku, miał przyjemność gościć 8 osobową grupę z Białorusi. Ich wizyta w naszej placówce odbyła się w ramach projektu „Łamanie barier Lublin–Zamość–Włodawa-Brześć – Partnerstwo na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych 2012 – 2013” realizowanego przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki wraz z partnerską białoruską organizacją pozarządową Brest Regional Youth Public Association „The Disabled and the Environmental” , które to od marca 2014 r.do marca 2015 r. współuczestniczy w realizacji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska- Białoruś-Ukraina 2007-2013 .
Korzystając z okazji zadaliśmy kilka pytań Panu Wasilij Borysow, jednemu z naszych zagranicznych gości.
1.     Jaką organizację Państwo reprezentują?
Reprezentujemy Brzeskie Regionalne Stowarzyszenie Młodzieży „Niepełnosprawny i Środowisko”. Jest to organizacja pozarządowa która powstała w 2001 roku i należy do niej około 300 osób niepełnosprawnych. Nasza organizacja zajmuje się m.in.: rehabilitacją zawodową i arteterapią. Organizuje również szkolenia skierowane do osób niepełnosprawnych. Działalność stowarzyszenia można podzielić na trzy główne człony.
Pierwszy człon to teatroterapia. Realizowana jest poprzez zajęcia teatralne skierowane do osób niepełnosprawnych. W jej ramach organizowany jest co roku „Międzynarodowy Przegląd Teatralny dla Osób Niepełnosprawnych”. W tym roku odbędzie się już X edycja tego przeglądu. Imprezie towarzyszy przegląd filmów tworzonych przez osoby niepełnosprawne pt.: „Niepełnosprawny o niepełnosprawnych”.
Drugi człon działalności to działalność ekologiczna. W jej ramach, co roku organizowane są rajdy rowerowe w bazie wypoczynkowo-turystycznej nad Jeziorem Białym (białoruskim Jeziorem Białym). Za każdym razem rajd ma inny temat. Dla przykładu jeden z tych rajdów odbył się pod tytułem „Woda źródłem życia”. Uczestnicy rajdu jeździli do miejsc gdzie znajdowały się źródła i oczyszczali je ze śmieci. Następnie budowano przy nich miejsca piknikowe: wiaty drewniane z ławami oraz ławkami drewnianymi.
Zaś trzecim trzonem działalności jest Centrum Rehabilitacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „KeramART”. Centrum powstało w 2005 roku z inicjatywy „Centrum Inicjatyw Młodzieżowych” na bazie doświadczeń tego typu spółdzielni w Szwecji. Obecnie zatrudnia 6 osób niepełnosprawnych. W „KeramART” tworzą oni różnego rodzaju przedmioty ceramiczne wykorzystując techniki odlewu. Korzystają również z druku transferowego, którym ozdabiane są wyroby ceramiczne, metalowe, szkło itp.. Ośrodek ten regularnie prowadzi również szkolenia, warsztaty i kursy mistrzowskie przy wsparciu swoich szwedzkich kolegów.

2.     Jakie formy wsparcia oferuje osobom niepełnosprawnym państwo Białoruskie?
Państwo proponuje różnorodne formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Są to m.in.: renty, zniżki komunikacyjne (w zależności od stopnia niepełnosprawności), dofinansowanie leków oraz sprzętu do rehabilitacji. Niepełnosprawni mogą też liczyć na bezpłatny dostęp do np.: wózków inwalidzkich, które zostają przydzielane niepełnosprawnym z funduszu. Na przykład osoba potrzebująca obuwie ortopedyczne udaje się do wytwórni takiego obuwia, gdzie dokonuje się indywidualnych pomiarów, a następnie tworzy się dla tej osoby parę obuwia.
Osoby niepełnosprawne, na podstawie skierowania od lekarza mają możliwość raz w roku skorzystania bezpłatnie z pobytu w sanatoriach należących do systemu Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej. Pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną może liczyć na zniżki, realizowane jest również zatrudnienie wspomagane. W każdym obwodzie działa „Centrum Pomocy Socjalnej”. Tam zatrudniani są Pracownicy Socjalni, którzy koordynują pomoc osobom niepełnosprawnym i starszym oraz innym osobom potrzebujący wsparcia. Organizują oni m.in. warsztaty zajęciowe.
3.     Jaki jest odbiór społeczny osób niepełnosprawnych na Białorusi?
Osoby Niepełnosprawne na Białorusi są traktowane z godnością i poszanowaniem ich praw. Z pewnością odbiór osób niepełnosprawnych uzależniony jest od stopnia świadomości społecznej. U wielu osób budzą po prostu współczucie. Myślę, że odbiór osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie jest pozytywny.
4.     Placówki i organizacje skupiające osoby niepełnosprawne na Białorusi?
Na Białorusi podobnie jak w Polsce działa wiele organizacji udzielających pomoc i wsparcie osobom niepełnosprawnym. Wiele z nich wywodzi się z „Białoruskiego Związku Inwalidów”. Ważną organizacja jest „Białoruska Organizacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej”. Istnieją również szkoły specjalne dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży oraz spółdzielnie pracy. Dodatkowo społeczne stowarzyszenia i organizacje mogą przyjmować zlecenia na pomoc osobom niepełnosprawnym, jeśli inicjatywa taka zostanie wystosowana.
5.     Wrażenia z pobytu w Polsce?
Ostatnio w Polsce byłem 8 lat temu i mogę przyznać, że zauważyłem zmiany na lepsze. Cieszę się z otwartości, z jaką zostaliśmy tu przyjęci oraz z tego, że podczas pobytu mieliśmy okazję uczyć się od was. Widzę też możliwości współpracy miedzy naszymi placówkami oraz mam nadzieję, że takowa się rozwinie. Ogólnie pobyt w Polsce oceniam, jako bardzo ciekawy.
Rozmowę przeprowadziła Ilona Bednarczyk
Instruktor Terapii Zajęciowej

WTZ PSOUU Koło w Świdniku






Komentarze