XVI Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

W niedzielę 8 czerwca 2014 roku, w Muszli koncertowej w Świdniku odbył się „Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną” zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku. Patronat honorowy tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Świdnik oraz Starosta Powiatu Świdnickiego. Festyn współfinansowała gmina Miejska Świdnik oraz Powiat Świdnicki.
Była to już 16 edycja tej imprezy. O tym jak to wydarzenie mocno wpisało się przez w pejzaż kulturalny naszego miasta i powiatu, wymownie świadczy skala zainteresowania, jakim festyn się cieszy. W imprezie rok rocznie uczestniczą nie tylko członkowie i przyjaciele świdnickiego Koła, ale również mnóstwo świdniczan w różnym wieku z Kołem niezwiązanych. Po mszy św. w Kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku, odbył się uroczysty „Marsz Godności” ulicą Niepodległości do Muszli koncertowej, w którym wzięli udział członkowie, podopieczni, pracownicy oraz przyjaciele i sympatycy Stowarzyszenia. Otwarcia festynu dokonała przewodnicząca świdnickiego Koła PSOUU, Pani Iwona Ratajczak. W ciepłych słowach przywitała ona gości oraz podziękowała za przybycie. 
Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej PSOUU Koło w Świdniku, Pani Wiesława Staszczak dokonała prezentacji placówek oraz zaprosiła na część artystyczną festynu- „Wiosenny Przegląd Piosenki Świdnik 2014”. Tegoroczny Przegląd rozpoczął występ Łukasza Liska z WTZ PSOUU Koło Janowica. Pozostali artyści, którzy uświetnili przegląd to: ”Iskierki” DCA PSOUU w Świdnik, „Motyle” WTZ PSOUU Świdnik, „Pod Parasolem: WTZ SIS Mełgiew, „Amigos” Grupa Muzyczno-Teatralna DPS Krzesimów, „Bębnoludy” WTZ PSOUU Koło Janowica oraz „Ach to My” WTZ PSOUU Świdnik.
Goście festynu mieli okazje przyglądać się również popisom tanecznym. Wątki ludowe można było podziwiać podczas występów Zespołu Tańca Ludowego w Świdniku- „Leszczyniacy” oraz Zespołu Tańca i Pieśni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie- „Jawor” czy Zespołu Śpiewaczego z Mełgiew- „Podzamcze”. Bardziej współczesny język wypowiedzi zaprezentowały w swoich występach tanecznych Zespół Akrobatyczny I LO w Świdniku, Zespół Taneczny Miejskiego Centrum Profilaktyki w Świdniku, Zespół Tańca Nowoczesnego „MONO I” i „MONO II”, Zespół Tańca Nowoczesnego Spółdzielczego Domu Kultury w Świdniku oraz ”FUX”- Zespół Tańca Nowoczesnego z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. Wszystkie te występy zdradzały ciekawe rozwiązania choreograficzne oraz prezentowały wysoki poziom tancerzy wykonawców. Nie uszło to uwadze widowni, która z entuzjazmem przyjmowała każdy występ, obficie nagradzając występy brawami. Kolejny już rok pokazu sztuk walk dokonał „DAN” Lubelski Klub Sportów Walki. Również tradycją powoli staje się udział Zespołu Wokalnego MOK w Świdniku „Fabryka Pomarańczy w naszym festynie. Na zakończenie festynu swój recital dał „Czaban Band”. Zespół umilił widzom wieczór sięgając po szlagiery popularnych wykonawców
Wciągu całego dnia występom artystycznym towarzyszyła prezentacja prac wykonanych przez podopiecznych świdnickiego Koła PSOUU. Był też blok zabaw dla najmłodszych, stoisko z pysznym ciastem i bigosem, loteria fantowa oraz stoisko kosmetyczne AVON.
Organizatorzy bardzo dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w organizacji festynu oraz wszystkim tym którzy podczas tegorocznego  Dnia Godności byli za nami. 






























































Komentarze