XVII Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną- Świdnik 2015.

31 maja 2015 roku w muszli koncertowej w Świdniku odbył się festyn z okazji "Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną". Organizatorem imprezy było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowo Koło w Świdniku. W tym roku współorganizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku. Festyn współfinansowany był przez Gminę Miejską Świdnik oraz Powiat Świdnicki.
Organizacja „Dnia Godności” ma na celu integrację społeczną, przełamywanie barier i stereotypów związanych z niepełnosprawnością. Tegoroczna impreza była już XVII edycją tego wydarzenia. Rokrocznie, widzowie szczodrze dopisują, a zainteresowanie festynem wzrasta. Świadczy to niewątpliwie, że stał się on ważnym punktem w kulturalnym życiu miasta i całego powiatu. Podczas imprezy odbywa się również prezentacja prac tworzonych przez osoby niepełnosprawne. Wśród prac znajdują się wyroby z zakresu ceramiki artystycznej, witrażu artystycznego, mozaiki, wyroby krawieckie, hafty oraz wyroby z drewna. Obchody „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną” na przestrzeni lat uświetniły występy wielu wyśmienitych gości. Wśród nich znaleźli się tacy artyści jak: Majka Jeżowska, zespół Happy End, grupa „Cygańskie gwiazdy”, Ivan Komarenko czy zespół „VOX”.
Inauguracją tegorocznej imprezy była Msza Święta w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku. Po niej odbył się „III Marsz Godności”. Uczestniczyli w nim członkowie, przyjaciele i sympatycy świdnickiego Koła. Trasa marsz przebiegała ulicą Kosynierów i Niepodległości do muszli koncertowej. W tym roku do marszu dołączyła świdnicka grupa motocyklowa „Usarz”. Przed oficjalnym otwarciem festynu, widownię zgromadzoną w muszli- muzycznie powitał zespół śpiewaczy „Podzamcze” z Mełgwi.
Oficjalnego otwarcia festynu dokonała Przewodnicząca świdnickiego Koła PSOUU- Pani Iwona Ratajczak. Dokonało ona prezentację placówek funkcjonujące w ramach Stowarzyszenie oraz w ciepłych słowach podziękowała zgromadzonym gościom za przybycie. Złożyła również w imieniu Koła, serdeczne podziękowania na ręce Burmistrza Miasta Świdnik – Pana Waldemara Jaksona oraz Członka Zarządu Powiatu świdnickiego- Pana Leszka Czechowskiego- za wieloletnie wsparcie przy organizacji festynu. Następnie głos zabrała Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Pani Wiesława Staszczak, zapraszając na „Wiosenny Przegląd Piosenki Świdnik 2015”.
Przegląd jest istotnym elementem w programie festynu. Biorą w nim udział artyści z niepełnosprawnością intelektualną.
W tegorocznym przeglądzie wzięło udział aż 9 grup artystycznych. Wśród nich: „Ach To My” z PSOUU Koło w Świdniku, Grupa Artystyczna „Refleksja” Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Otwarty Krąg” z Kurowa, „Iskierki” z DCA PSOUU Koło w Świdniku, Grupa wokalna DPS w Krzesimowie, Kamil Dąbrowski solista z WTZ SIS Mełgiew, Łukasz Lisek z WTZ PSOUU Koło w Łęcznej, „Motyle” z PSOUU Koło w Świdniku, „Pasjonaci” z ŚDS PSOUU Koło w Świdniku oraz grupa instrumentalna „Bębnoludy” z WTZ Koło w Łęcznej.
Wśród pozostałych atrakcji znalazły się występy podopiecznych Świdnickiego Zespołu Baletowego MOK w Świdniku, Dziecięcej Grupy Tanecznej Miejskiego Centrum Profilaktyki, występ Szkoły Sztuk Walki i Samoobrony ze Świerża, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz zespołu wokalnego „Fabryka Pomarańczy” z MOK w Świdniku.
Na zakończenie wieczoru, wystąpiła tegoroczna gwiazda festynu- zespół „ShockolaD”. Zespół ten jest jednym z najbardziej utytułowanych ukraińskich grup, wykonujących muzykę etno-jazzową. Świdniczanie mieli okazję poznać grupę podczas zeszłorocznego „Świdnik Jazz Festiwalu” w którym „ShocolaD” brał udział. Publiczność entuzjastycznie przyjęła występ grupy.
Podsumowując tegoroczne obchody „Dnia Godności ...”, śmiało można powiedzieć, że trud włożony w organizację i przygotowania wydarzenie się opłacił. Zarówno atmosfera, atrakcje a nawet pogoda dopisały, wpisując festyn w poczet imprez udanych.



































Komentarze