„Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną – Świdnik 2016”

Tegoroczne obchody „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną” odbyły się 22 maja i były już XVIII edycją tego wydarzenia w Świdniku. Organizatorem imprezy było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdniku oraz Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku. Wydarzenie współfinansowała Gmina Miejska Świdnik oraz Powiat Świdnicki. Festyn objął honorowym patronatem Burmistrz Miasta Świdnik oraz Starosta Powiatu Świdnickiego. Tradycyjnie obchody „Dnia Godności” rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku. Stamtąd członkowie świdnickiego Koła PSOUU ich rodziny i sympatycy Stowarzyszenia, wyruszyli ulicami Kosynierów i Niepodległości w pochodzie pn. „Marsz Godności. Marsz dla Życia i Rodziny”, do Muszli koncertowej. Ten barwny korowód, kolejny już rok poprowadzili członkowie Świdnickiego Klubu Motocyklowego „Usarz”. Uczestników marszu oraz publiczność zgromadzoną w Muszli koncertowej powitał występ „Helicopters Brass Orchestra”.
Oficjalnego otwarcie festynu dokonała Przewodnicząca świdnickiego Koła PSOUU- Pani Iwona Ratajczak. Dokonała ona prezentacji placówek funkcjonujące w ramach Stowarzyszenie oraz podziękowała zgromadzonym gościom za przybycie. Złożyła również, serdeczne podziękowania dla władz miasta i powiatu za przychylność oraz wieloletnie wsparcie przy organizacji wydarzenia. Następnie słowa uznania i serdeczne podziękowania za pracę Stowarzyszenia oraz za zaangażowanie w przełamywanie barier społecznych w Świdniku złożyli na ręce Pani Przewodniczącej przedstawiciele władz miasta: Burmistrz Miasta Świdnik- Pan Waldemar Jakson, Starosta Powiatu Świdnickiego- Pan Leszek Czechowski oraz Poseł na sejm RP- Pan Artur Soboń. Po zakończeniu części oficjalnej Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej PSOUU Koło w Świdniku- Pani Wiesława Staszczak dokonała otwarcia „Wiosennego Przeglądu Piosenki- Świdnik 2016”.
Przegląd ten stanowi istotną część w programie festynu. Jest to okazją dla wykonawców z niepełnosprawnością intelektualną z placówek z całej Lubelszczyznydo zaprezentowania swoich umiejętności . W tegoroczny przegląd można było podziwiać, aż 11 występów na które składały się popisy teatralne, taneczne i wokalne takich grup i wykonawców jak: „Ach To My” z PSOUU Koło w Świdniku, „Pod Parasolem” WTZ SIS w Mełgwi, „Iskierki” DCA PSOUU Koło w Świdniku, „Tacy Sami” Powiatowy Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszów, „Motyle” WTZ PSOUU Koło w Świdniku, „Vectis” SONI w Poniatowej, Łukasz Lisek WTZ w Janowicy PSOUU Koło w Łęcznej, „Pasjonaci” ŚDS PSOUU Koło w Świdniku, „Figiel” WTZ w Janowicy PSOUU Koło w Łęcznej, „Basma” SOS-W w Świdniku, „Bębnoludy” WTZ w Janowicy PSOUU w Łęcznej. Występy spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem widowni.
Organizatorzy zadbali o urozmaicenie formuły imprezy. Podczas festynu można było wziąć udział w loterii, skosztować wypieków oraz specjalnie na ten dzień przygotowanego bigosu. Odbyła się również prezentacja prac tworzonych przez osoby niepełnosprawne. Wśród nich znalazły się: wyroby z zakresu ceramiki artystycznej, witrażu artystycznego, mozaiki, wyroby krawieckie, hafty oraz wyroby z drewna. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział w warsztatach toczenie na kole garncarskim oraz w wielu innych zabawach.
Wśród pozostałych atrakcji znalazły się występy: dziecięcej grupy tanecznej MCP w Świdniku, grup tanecznych - „AMBARAS” z SDK w Świdniku, popis umiejętności wokalnych uczestników Klubu Seniora w Świdniku -„Spokojna Przystań”, prezentacja Szkoły Sztuk Walki i Samoobrony ze Świerża, występ taneczny Zespółu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie-„Jawor” oraz koncert zespołu „ThreeKa”s. Na zakończenie wieczoru, wystąpiła tegoroczna gwiazda festynu- zespół „Szalom Chełm”. 
I.B




Komentarze