Zdarzyło się we wrześniu

Celem pracy Warsztatu Terapii Zajęciowej PSOUU Koło w Świdniku jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnoprawnych oraz praca na rzecz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznego tych osób. Realizacja tych celów odbywa się poprzez angażowanie uczestników w różnego rodzaju aktywność społeczną i kulturalną. 
Kadra WTZ PSOUU Koło w Świdniku dokłada starań aby formy realizacji tych celów były dla biorących w niej udział uczestników, czasem ciekawie i mile spędzonym. Jedną z form są wycieczki turystyczno – krajoznawcze.
21 września 2016 roku był dla kilkuosobowej grupy uczestników WTZ PSOUU Koło w Świdniku dniem obfitującym w atrakcje. Bowiem tego dnia odwiedzili Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu oraz Muzeum Czartoryskich i Świątynię Sybilli w Puławach.
W istniejącym już od 2011 roku Muzeum Sił Powietrznych uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć kolekcję eksponatów powstałą na bazie zbiorów zgromadzonych przez Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie oraz wysłuchać wielu interesujących faktów na temat historii lotnictwa oraz historii polskiej wojskowości. Wśród eksponatów tam prezentowanych znajduje się kilkadziesiąt samolotów, śmigłowców, radarów i rakiet przeciwlotniczych.
Z Dęblina wycieczka udała się do miejscowości Gołąb koło Puław. Tam odwiedziła istniejące od niemal 20 lat Muzeum Nietypowych Rowerów. Podczas wizyty uczestnicy WTZ mieli okazję zobaczyć jak wyglądają rowery poziome, rowery cyrkowe i wiele innych rowerów o nietypowej konstrukcji. Wśród atrakcji znalazła się również przejażdżka rykszą.
Z Gołębia grupa udała się do istniejącego od 2009 roku Muzeum Czartoryskich w Puławach. Ekspozycję prezentowaną w Pałacu Czartoryskich można podzielić na dwie części.
W pierwszej części zaprezentowane zostały życie i osiągnięcia osób bezpośrednio związanych z Puławami. Główny akcent położony został na zaprezentowaniu politycznej, edukacyjnej i literackiej działalności Adama Kazimierza Czartoryskiego oraz pasji kolekcjonerskiej, muzealniczej i ogrodniczej jego żony Izabeli z Flemmingów.
Druga część prezentuje dzieje i dokonania potomków pary książęcej: Teresy, Marii Wirtemberskiej, Adama Jerzego, Konstantego i Zofii Zamoyskiej. Ukazuje historię rodziny Czartoryskich po 1831 roku, podkreśla zjawisko kontynuowania i rozwijania przez Czartoryskich tradycji puławskich na obczyźnie.
Podczas wizyty w Puławach grupa odwiedziła również Świątynie Sybilli oraz odbyła spacer po ścieżkach Parku Puławskiego.











Komentarze