Wycieczka krajoznawcza Uczestników WTZ PSONI Koło w Świdniku 2017

Coroczne wycieczki krajoznawcze organizowane dla uczestników WTZ są formą rehabilitacji społecznej prowadzonej przez placówkę. Podczas takich wyjazdów uczestnicy mają okazję doskonalić swoje umiejętności społeczne, trenować zaradność osobistą oraz samodzielność. Wszystko to odbywa się pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów WTZ. Wyjazdy takie są również wspaniałą okazję aby lepiej poznać przyrodę oraz zabytki naszego kraju.
Podczas tegorocznej wycieczki, która odbyła się w dniach 21-23 czerwca 2017 roku uczestnicy WTZ PSONI Koło w Świdniku zwiedzili Łańcut oraz Przemyśl i jego okolice. Jak zwykle w programie zwiedzania znalazło się wiele ciekawych miejsc.
Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Zamku w Łańcucie zwanego też Zamkiem Lubomirskich i Potockich. Wnętrza tej dawnej rezydencji magnackiej, bogata kolekcja powozów konnych w powozowni przynależącej do zamku, a także okalające go założenie parkowe w stylu angielskim onieśmieliły nas bogactwem i elegancją. Z Łańcuta udaliśmy się na obiad do Domu Dobrego Pasterza w Opactwie Benedyktynek w Przemyślu, w którym nocowaliśmy podczas wyjazdu. Pierwszy dzień zakończyliśmy zwiedzaniem fortów Twierdzy Przemyśl.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania największego we wschodniej Polsce (zajmującego powierzchnię 25 ha) ogrodu botanicznego w Bolestraszycach. W arboretum Bolestraszyce mogliśmy podziwiać liczne gatunki drzew, krzewów i roślin zielonych.
Kolejnym punktem zwiedzania był Kopiec Tatarski położony na wzniesieniu w Przemyślu – stanowiący zarazem najwyższy punkt widokowy miasta. Na kopcu usytuowany jest całoroczny tor saneczkowy, z którego podopieczni pod opieką instruktorów mieli okazję skorzystać.
Po obiedzie odwiedziliśmy Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej umieszczone w budynku o bardzo nowoczesnej bryle, wzniesionym po II wojnie światowej jako pierwszy obiekt na terytorium Polski z przeznaczeniem na cele muzealne. Muzeum posiada bogatą ekspozycję ikon, a także dział poświęcony Twierdzy Przemyskiej.
Stamtąd grupa udała się na Stare Miasto Przemyśla – nazwanego przez Stanisława Krasickiego „miastem tysiąca kościołów”. Tam mogliśmy obejrzeć wnętrze Soboru św. Jana Chrzciciela – kościoła archikatedralnego obrządku greckokatolickiego, w którym znajduje się okazały ikonostas. Tego dnia zwiedzanie zakończyliśmy wizytą na zamku Kazimierzowskim w Przemyślu, wzniesionym w stylu gotyckim za panowania Kazimierza Wielkiego. Wszyscy podziwialiśmy ciekawą formę zamku z dziedzińcem położonym na wzgórzu, a dla bardziej wytrwałych wyzwaniem było wejście na wieżę (z której można było podziwiać panoramę Przemyśla) i zejście do lochów, dawnego więzienia. Po kolacji w miejscu noclegu, odbyła się dyskoteka przy grillu.
W ostatnim dniu wycieczki odwiedziliśmy zamek w Krasiczynie otoczony malowniczym parkiem. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej – do którego co roku pielgrzymują wierni kościoła katolickiego.
Ciekawym doświadczeniem była wizyta w zakładzie ludwisarskim - gdzie tworzone są dzwony. Zakład ten nieprzerwanie prosperuje od 1808 roku, a produkowane w nim dzwony można odnaleźć na każdym kontynencie.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był odrestaurowany dworze kolejowy pochodzący z XIX w. Zwiedzanie Przemyśla zakończyliśmy zakupem pamiątek i pysznymi przemyskimi lodami. Serdeczne podziękowania należą się Pani Elżbiecie Danielak- pracownikowi socjalnemu WTZ PSONI Koło w Świdniku, która już 19 rok z rzędu przygotowała plan wycieczki i czuwała nad jej przebiegiem.
W piątkowy wieczór cała grupa pełna pozytywnych wrażeń powróciła do Świdnika.

Instruktor terapii zajęciowej
Lilianna Drabek

Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z wycieczki,
link do niej znajduje się poniżej:




Komentarze