XX Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

            Tegoroczne obchody „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną” w Świdniku odbyły się 27 maja i były XX edycją tego wydarzenia. Organizatorem imprezy było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku. Wydarzenie współfinansowała Gmina Miejska Świdnik oraz Powiat Świdnicki. Honorowym patronatem festyn objął Burmistrz Miasta Świdnik oraz Starosta Powiatu Świdnickiego. 
            Obchody „Dnia Godności” rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku. Stamtąd w pochodzie pn. „Marsz Godności. Marsz dla Życia i Rodziny” członkowie świdnickiego Koła PSONI, ich rodziny oraz sympatycy Stowarzyszenia, ulicami Kosynierów i Niepodległości przeszli do Muszli koncertowej Miejskiego Centrum Usług Socjalnych w Świdniku. Podobnie jak w poprzednich latach na czele marszu jechali członkowie Świdnickiego Klubu Motocyklowego „Usarz”.
            Publiczność zgromadzoną w Muszli koncertowej powitał występ „Helicopters Brass Orchestra”. Oficjalnego otwarcie festynu dokonała Przewodnicząca świdnickiego Koła PSONI - Pani Iwona Ratajczak. W trakcie przemówienia dokonała prezentacji placówek funkcjonujące w ramach Stowarzyszenia. Złożyła również serdeczne podziękowania dla władz miasta i powiatu za przychylność oraz wieloletnie wsparcie przy organizacji wydarzenia. Następnie słowa uznania oraz podziękowania za wkład Stowarzyszenia w przełamywanie barier społecznych w Świdniku złożyli na ręce Pani Przewodniczącej przedstawiciele władz miasta i powiatu: Burmistrz Miasta Świdnik - Pan Waldemar Jakson, Członkowie Zarządu Powiatu Świdnickiego - Pan Leszek Czechowski oraz Pan Waldemar Białowąs. Listy gratulacyjne złożyli również Dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji - Oddziału Lubelskiego Pan Jerzy Dębski oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - Pani Iwona Maluga. Pełne uznanie dla pracy Stowarzyszania wyraziła także Pani Alicja Jankiewicz - Prezes Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych - Sejmik Wojewódzki.
            Po zakończeniu części oficjalnej Pani Wiesława Staszczak Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Świdniku dokonała oficjalnego otwarcia „Wiosennego Przeglądu Piosenki- Świdnik 2018”. Głównym celem, jaki przyświeca organizacji przeglądu jest integracja środowiska artystycznego osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz promowanie tej twórczości. W tym roku można było obejrzeć aż 9 występów, na które składały się popisy teatralne, taneczne i wokalne grup i wykonawców z wielu placówek z terenu województwa lubelskiego. Wystąpili: „Piaskowe Ludki” SOS-W w Kozicach Dolnych,  grupa teatralna "Kasta"  ŚOW "Pinokio" w Poniatowej, grupa „Pod parasolem” z WTZ SIS w Mełgwi, grupa teatralno- taneczna „Pasjonaci” z ŚDS PSONI Koło w Świdniku, grupa wokalna „Ach To My” z WTZ PSONI Koło w Świdniku, grupa wokalna ze SOS -W w Świdniku, grupa poetycka z DPS w Krzesimowie, grupa instrumentalna „Bębnoludy” z WTZ w Janowicy oraz solowo Łukasz Lisek z WTZ Janowicy.
            Podczas festynu można było wziąć udział w loterii, skosztować wypieków oraz specjalnie na ten dzień przygotowanego bigosu. Odbyła się również prezentacja prac tworzonych przez osoby z niepełnosprawnością. Wśród nich znalazły się: wyroby z ceramiki artystycznej, witrażu artystycznego, mozaiki, wyroby krawieckie, hafty oraz wyroby z drewna.
            Program kulturalny wzbogaciły występy świdnickich grup tanecznych oraz wokalnych, które od lat chętnie biorą udział w imprezie. Wśród nich znalazły się: dziecięca grupa taneczna MCP w Świdniku, grupa baletowa z MOK w Świdniku, grupa taneczna - „Ambaras” z SDK w Świdniku, Zespół Tańca Nowoczesnego „FUX” z MOK w Świdniku oraz występ taneczny Zespołu Pieśni i Tańca -„Leszczyniacy”, a także popis umiejętności wokalnych uczestników Klubu Seniora w Świdniku -„Spokojna Przystań”. Równie wiele emocji zapewniła prezentacja przygotowana przez Lubelski Klub Walki i Samoobrony „DAN”. Festyn zakończył występ zespołu „Deck Over”. 

Tekst przygotowała grupa redaktorska WTZ.




















































Komentarze